Czy zarządzanie przez Agile sprawdzi się w każdej branży?

Dzisiaj coraz więcej się mówi zasadniczo o Agile. Czy jednak takie zarządzanie pasuje absolutnie do każdego miejsca? Czy Agile sprawdzi się absolutnie w każdej branży, czy też może jednak nie do końca?

Agile – najważniejsze są szkolenia

Na początku trzeba powiedzieć, że choć poniżej zostanie przedstawionych kilka najważniejszych cech Agile, to jednak najlepszym źródłem wiedzy o Agile jest podstawowe szkolenie Agile foundation, które kończy Agile pm foundation egzamin.

Czy egzamin jest konieczny? Oczywiście, że nie, niemniej jest naprawdę bardzo przydatny. Dzięki niemu mamy potwierdzenie tego, że naprawdę coś umiemy i naprawdę posiadamy konieczne w danym zakresie umiejętności.

Interesując się Agile, zdecydowanie także warto zainteresować się scrum – to najpopularniejsza obecnie technika zarządzania w Agile. W kontekście pracy w zespole konieczne są szkolenia z trzech, głównych ról, czyli szkolenia scrum developer, szkolenie product owner, a także szkolenie scrum master.

Zobacz szkolenia, terminy nowoczesnych szkoleń dla firm: szkolenie ze sprzedaży i szkolenia dla administracji

Agile a branża

Wróćmy jednak do bardzo prostego zagadnienia, a mianowicie do tego, czy Agile w zasadzie to sprawdzi się w absolutnie każdej branży. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto na początek rozważyć, co to jest tak w zasadzie to Agile.

Otóż jest to zarządzanie zwinne, dzięki któremu możliwe jest dość szybkie dostosowywanie się do obecnie całkiem szybko zmieniających się na rynku warunków. Agile ma do siebie to, że przede wszystkim najbardziej stawia na klienta i szybkie rozwiązania, nie zaś na biurokrację i szybkie plany.

Czy zatem Agile sprawdzi się w każdej branży? Początkowo sądzono, że nie do końca. Przykładowo, że zakłady pracy nie poradzą sobie z takim schematem pracy. Jednak okazało się wręcz zupełnie inaczej.

Otóż Agile w zasadzie sprawdza się doskonale wszędzie. Warto tylko pamiętać o jego drugiej znanej metodyce, czyli kanaban – ją stosuje się w nieco innych sytuacjach niż Agile. Co więcej, do firmy powinien wprowadzać Agile lub kanaban naprawdę doświadczony w tym zakresie pracownik.